05 mar
2018

Nie żyje ppor. Wiktor Sumiński, który działał pod konspiracyjnym pseudonimem "Kropidło". Był Żołnierzem Wyklętym, należał do Ruchu Oporu Armii Krajowej w latach 1945-1947. Zmarł w wieku 96 lat.

Podporucznik Sumiński zmarł w szpitalu w Gryficach w niedzielę rano. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek w Resku. Wystawienie trumny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Resku o godzinie 1200. O godzinie 1300 msza święta żałobna. Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy przejdzie ulicami miasta na cmentarz komunalny w Resku.

 

 

Porucznik Sumiński był żołnierzem ZWZ- AK, walczył z okupantem niemieckim w powiecie gostynińskim. Po wojnie wstąpił do oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej Władysława Dubielaka ps. Myśliwy, aby walczyć z nowym, sowieckim okupantem.

W 1947 roku został aresztowany. Był torturowany i skazany na karę śmierci, zamienionej na mocy amnestii na dożywocie. Wiktor Sumiński  był więziony przez 10 lat. Przez sądy wolnej Polski został całkowicie zrehabilitowany; wyrok komunistycznego sądu uznano za nieważny, a działania Wiktora Sumińskiego - za walkę o niepodległy byt Państwa Polskiego.  

W 2015 roku postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy ppor. Wiktor Sumiński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Wiktor Sumiński był jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych. Zawsze był bardzo skromnym człowiekiem i nigdy nie uważał się za bohatera.

Pokój jego duszy...